Սարգիս Խանդանյանը մասնակցել է ԵԱՀԿ ԽՎ երիտասարդ պատգամավորների ցանցի հերթական հանդիպմանը
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը մասնակցել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի երիտասարդ պատգամավորների ցանցի հերթական հանդիպմանը, որը տեղի է ունեցել հունիսի 2-3-ը՝ Անդորրայի խորհրդարանում:
Քննարկվել են ԵԱՀԿ տարածաշրջանում քաղաքականությունների մշակման եւ իրականացման գործում երիտասարդների դերի եւ մասնակցության կարեւորությանն ու խնդիրներին առնչվող հարցեր, ինչպես նաեւ ներկայացվել են երկրների ազգային երիտասարդական քաղաքականությունները:
Հանդիպման արդյունքում հրապարակվել է ԵԱՀԿ ԽՎ երիտասարդ պատգամավորների համատեղ հայտարարությունը:
ՀԱՄԱՏԵՂ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵԱՀԿ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ԱՋԱԿՑԵԼՈՒ ՀԱՐՑՈՒՄ
ԵԱՀԿ ԽՎ երիտասարդ պատգամավորների համատեղ հայտարարությունը
Մենք՝ ԵԱՀԿ մասնակից երկրների խորհրդարանների երիտասարդ մասնակիցներս, հավաքվել ենք Անդորրայի խորհրդարանում՝ քննարկելու ԵԱՀԿ ԽՎ-ում երիտասարդների մասնակցության նշանակությունը եւ բացահայտելու երիտասարդ պատգամավորների համար ԵԱՀԿ-ի տարածքում եւ դրանից դուրս ներգրավվածության հիմնական ոլորտները:
Մինչդեռ երիտասարդների, հատկապես՝ երիտասարդ պատգամավորների դերը ԵԱՀԿ տարածքում եւ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքում, մարդու իրավունքների, աջակցության, խաղաղության եւ անվտանգային ջանքերի հարցում ազգային եւ միջազգային համաժողովներում չպետք է թերագնահատել. այն իրենից ներկայացնում է կրիտիկական գործոն ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության պաշտպանության համար:
Բազմակողմ հաստատությունները, ինչպես օրինակ՝ Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ), ԵԱՀԿ ԽՎ եւ ազգային խորհրդարանները, պետք է աջակցեն երիտասարդության հեռանկարների ինտեգրմանն իրենց համապատասխան գործունեությանն ու քաղաքականությանը:
Երիտասարդության մասնակցության ճանաչումը անվտանգության, տնտեսության, բնապահպանական եւ ավտորիտար մարտահրավերների ոլորտում, որոնք փոխում են իշխանությունը եւ սպառնում երիտասարդության կյանքին ու մարդու իրավունքներին, առաջնային նշանակություն ունի գլոբալ մարտահրավերները լուծելու եւ մեր ընդհանուր գաղափարների ու սկզբունքների իրագործումը բարելավելու համար, քանի որ բոլոր մակարդակներում պետք է հստակ եւ թափանցիկ գործընթացներ հաստատվեն՝ երիտասարդներին քաղաքականապես ներգրավելու եւ որոշումների կայացմանը համարժեք աջակցելու նպատակով մատչելի տեղեկատվություն եւ ներգրավման գործիքներ տրամադրելու համար:
Մինչդեռ, բարձր մակարդակի քաղաքական ուշադրությունը, ռազմավարությունը եւ գործողությունների ծրագրերը երիտասարդների ներգրավվածության վերաբերյալ պետք է մշակվեն երիտասարդների ներդրումը եւ իրենց ակտիվ քաղաքացիական ներգրավվածությունը խարխլող իրավական եւ քաղաքական խոչընդոտները վերացնելու նպատակով:
Նշելով դրական զարգացումը ԵԱՀԿ ԽՎ շրջանակում՝ աջակցելու երիտասարդներին` երիտասարդության ներգրավման հարցերով հատուկ ներկայացուցչի առաջադրման եւ երիտասարդ խորհրդարանականների մասնակցության եւ արտահայտման տարածքի ստեղծման միջոցով՝ որոշվել է, որ որ այս հայտարարության մեջ ներկայացված համապատասխան խորհրդարանականները կօգտագործեն իրենց խորհրդարանական ձայնը՝ աջակցելու բանաձեւի վերնագրում պարունակվող գործողություններին եւ հետամուտ լինելու՝
• Խրախուսել գործընկեր երիտասարդ խորհրդարանականներին ակտիվորեն մասնակցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ի, ինչպես նաեւ իրենց ընդհանուր եւ ժամանակավոր հանձնաժողովների քննարկումներին եւ աշխատանքին,
• Ցուցաբերել հարգանք ԵԱՀԿ-ի հանձնառություններին եւ միջազգային իրավունքին՝ մշտապես նպատակ ունենալով խաղաղության եւ հակամարտության հանգուցալուծման՝ դիվանագիտության միջոցով,
• Աշխատել՝ ամրապնդելու ժողովրդավարական հաստատությունները, թափանցիկությունը, խոսքի եւ մասնակցության ազատությունը, օրենքի գերակայությունը մեր համապատասխան երկրներում՝ արդար եւ խաղաղ ապագա ունեցող երիտասարդ սերնդին հավատալու նպատակով,
• Համակարգել ջանքերը՝ աջակցելով ԵԱՀԿ տարածքում երիտասարդների օրակարգին, բոլոր մակարդակներով նախաձեռնություններին եւ իրարից սովորելու կարողություններին,
• Ընդլայնել հուսալի տվյալների հավաքագրումը եւ մշտադիտարկումը՝ թույլ տալով կոնկրետ եւ նպատակադրված քաղաքականությունների իրականացում, որն աջակցում է երիտասարդների ներգրավմանը խաղաղության եւ անվտանգության գործողություններում,
• Աշխատելով հաստատել ազգային գործողությունների ծրագրեր եւ նպատակներ կառավարական ծրագրում՝ աջակցել երիտասարդներին հետագա գործողությունների համար անհրաժեշտությամբ, ինչպես օրինակ՝ պետականորեն իրականացնելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2250 բանաձեւը՝ երիտասարդների, խաղաղության եւ անվտանգության վերաբերյալ,
• Հաստատել թափանցիկ եւ ազդեցիկ հաշվետվողականության մեխանիզմներ՝ Խորհրդարանական վեհաժողովին զեկուցելով Երիտասարդության հարցերով ԵԱՀԿ-ի աշխատանքի մասին,
• Ամրապնդել աշխատանքը ԵԱՀԿ ԽՎ-ի  եւ ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների, ԵԱՀԿ հաստատությունների եւ դաշտային առաքելության միջեւ համագործակցության եւ համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ՝ ուղղված երիտասարդության մասնակցության խթանմանը եւ երիտասարդության հեռանկարների ինտեգրմանը, ԵԱՀԿ աշխատանքին եւ գործունեությանը՝ ներառյալ ԵԱՀԿ երիտասարդական ռազմավարության ընդունումը եւ գործողությունների ծրագիրը,
• Աջակցել երիտասարդների ներդրմանը եւ ներգրավվածությանը ընտրական գործընթացներում, հաստատություններում, քաղաքացիական հասարակության մեջ եւ խաղաղության ամրապնդման գործում,
• Աջակցել գենդերային հեռանկարներին եւ հավասարությանը բոլոր քաղաքական գործընթացներում, ԵԱՀԿ մասնակից երկրներում եւ ԵԱՀԿ ԽՎ-ի շրջանակում,
• Աջակցել եւ ամրապնդել համատեղ արձագանքները մարտահրավերներին՝ կապված անվտանգության, տնտեսության, կլիմայափոխության, թափանցիկության, կոռուպցիայի, մարդու իրավունքների եւ այլ հարցերի հետ երիտասարդներին առաջնորդող քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների եւ խմբերի հզորացման միջոցով, ինչպես նաեւ աջակցումը երիտասարդների՝ մեծաթիվ մասնակցությամբ քննարկումներում եւ որոշումների կայացման գործընթացներում:

С.Ханданян на очередном заседании сети молодых депутатов ПА ОБСЕ
Депутат фракции НС "Гражданский договор" С.Ханданян принял участие в очередном заседании сети молодых депутатов ПА ОБСЕ, состоявшемся 2-3 июня в парламенте Андорры.
Обсуждены важность, роль и участие молодежи в разработке и реализации политики в регионе ОБСЕ, представлена национальная молодежная политика соответствующих стран.
По итогам встречи опубликовано совместное заявление молодых депутатов ПА ОБСЕ.
СОВМЕСТНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ О СОДЕЙСТВИИ ПРИВЛЕЧЕНИЮ МОЛОДЕЖИ В РЕГИОНЕ ОБСЕ
Совместное заявление молодых депутатов ПА ОБСЕ
Мы, молодые депутаты парламентов государств-участников ОБСЕ, собрались в парламенте Андорры для обсуждения важности участия молодежи в ПА ОБСЕ и определения ключевых сфер участия молодых парламентариев в регионе ОБСЕ и за ее пределами.
Невозможно недооценивать роль молодежи, особенно молодых парламентариев, в регионе ОБСЕ и в работе ПА ОБСЕ в сферах прав человека, содействия, мира и безопасности на национальных и международных конференциях – это важнейший фактор в защите демократии и верховенства права.
Многосторонние институты, такие как Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Межпарламентская конференция ОБСЕ и национальные парламенты, должны поддерживать включение взглядов молодежи в свою деятельность и политику.
Признание участия молодежи в решении вызовов безопасности, экономических, экологических и авторитарных проблем, которые меняют власть и угрожают жизни молодежи и правам человека, имеет решающее значение для решения глобальных проблем и улучшения реализации наших общих идей и принципов, поскольку они должны быть четкими и прозрачными на всех уровнях – в предоставлении доступной информации и инструментов взаимодействия для вовлечения молодых людей в политическую деятельность и надлежащей поддержки процесса принятия решений.
Необходимо в то же время разработать политическую направленность высокого уровня, стратегии и планы действий по вовлечению молодежи для устранения правовых и политических барьеров на пути активного гражданского участия молодежи.
Отмечая положительные сдвиги в поддержке молодежи в рамках ПА ОБСЕ посредством назначения спецпредставителя по вопросам участия молодежи и создания пространства для участия и самовыражения молодых парламентариев, решено, что соответствующие парламентарии в настоящем заявлении используют свой парламентский голос в поддержку и осуществление нижеследующего:
-       призывать коллег из числа молодых парламентариев принимать активное участие в дискуссиях и работе ПА ОБСЕ, а также ее общих и профильных комиссий;
- уважать обязательства ОБСЕ и международное право, всегда стремясь к миру и урегулированию конфликтов дипломатическим путем;
-       работать над укреплением демократических институтов, прозрачности, свободы слова и участия, верховенства закона в наших странах – с верой в молодое поколение со справедливым и мирным будущим;
-       координировать усилия по поддержке молодежной повестки в регионе ОБСЕ, инициатив на всех уровнях и возможностей обучения;
-       улучшить сбор надежных данных и мониторинг, обеспечив реализацию конкретной и целенаправленной политики, поддерживающей участие молодежи в операциях по поддержанию мира и безопасности;
-       работая над созданием национальных планов действий и целей в рамках правительственной программы, содействовать действиям молодежи в реализации на государственном уровне резолюции 2250 Совета Безопасности ООН о молодежи, мире и безопасности;
-       создать прозрачные и эффективные механизмы подотчетности, отчитываясь перед ПА о работе ОБСЕ по вопросам молодежи;
-       укреплять сотрудничество и взаимодействие между ПА ОБСЕ и государствами-участниками ОБСЕ, институтами ОБСЕ и полевой миссией для содействия участию молодежи и интеграции точек зрения молодежи, работы и мероприятий ОБСЕ, включая принятие Молодежной стратегии и Плана действий ОБСЕ;
-       поддерживать вклад и вовлечение молодежи в избирательные процессы, институты, гражданское общество и укрепление мира;
-       продвигать гендерные перспективы и равенство во всех политических процессах в государствах-участниках ОБСЕ и в рамках ПА ОБСЕ;
-       поддерживать и укреплять совместную реакцию на вызовы безопасности, экономики, изменения климата, прозрачности, коррупции, прав человека и другие проблемы посредством усиления ориентированных на молодежь организаций и групп гражданского общества.